آشنایی با شرکت کارخانجات نورد و لوله سمنان

چگونه می توان از دل کویر و بیابان، آبادانی و زندگانی ساخت؟ سمنان که شهری در ردیف دلتنگ ترین ها برای باران است، چگونه ترانه شاد رنگین کمان را زمزمه کرده است؟ آیا غیر از این است که مردانی از ایران زمین، با ” مهر به میهن”  در دل و “عشق به مردم” در سر، برای رونق اقتصاد و رشد کسب و کار آن، تلاش کرده‌اند؟

از دل صخره‌ها، تنها سنگ نیست که بیرون می‌آید. گاهی ماحصلی دارد نرم تر از نان های میان سفره ها و شیرین تر از قند. چه زیباست وقتی کسب و کاری از جنس تولید به راه می افتد و محل اشتغال و ارتزاق خیل عظیمی از کارگران شریف این مرز و بوم است و چه نیکوست وقتی کاری می کنی که کارگر باور کند ؛ عرق جبین حاصلی دارد و حرمتی.

رسول دانیال زاده، کارآفرین بزرگ حوزه فولاد، در چند شهر مختلف از جمله سمنان، چرخی از اقتصاد را چرخانده و نقشی بزرگ در تولید و اشتغال ایجاد کرده است؛ کسب و کاری که هرچند از جنس آهن و اجسام سخت است اما، پیامدهایی دارد در خور تحسین و مایه افتخار برای ایران و ایرانی که طعم استقلال و خودکفایی را به کام  شیرین میکند .

شرکت کارخانجات نورد و لوله ، با مدیریت رسول دانیال زاده کارآفرین برتر حوزه فولاد ، در سال ۱۳۷۲ در شهر سمنان احداث گردید . این شرکت دارای دو کارخانه تولید انواع لوله و پرفیل و کارخانه تولید انواع ورقهای گالوانیزه و رنگی میباشد. ظرفیت تولید دو کارخانه در مجموع 1 میلیون و 100 هزارتن انواع محصولات فولادی است . این ظرفیت شامل 560 هزار تن انواع لوله و پروفیل در سایزهای گوناگون و 390 هزار تن انواع ورقهای گالوانیزه و 150 هزار تن انواع ورقهای رنگی است . 

درکارخانه تولید ورق سمنان، ورقهای گالوانیزه به شکل “غوطه وری گرم” تولید می‌شود و انتخاب این راهکار، نشانگر خوش فکری و دانش تولیدی گردانندگان آن است، چرا که به مدد این روش، در مقایسه با روش‌های دیگر، از هدر رفت سرمایه، جلوگیری می شود و بسیار مقرون به صرفه تر است. دیگر آن که، امکان ایجاد ضخامت های کنترل شده و مورد درخواست نیز میسر می‌شود و به غیر از این، در انتهای کار، با نوعی از پوشش ورق گالوانیزه مواجه خواهیم بود که استحکام و چسبندگی بالایی دارد. گفتنی­ست در مراحل مختلف تولید و نیز، پس از اتمام پروسه تولید، نمونه برداری به صورت مداوم توسط بخش کنترل کیفی انجام می‌گیرد و بررسی‌های لازم در آزمایشگاه به عمل می آید تا سرانجام آنچه مورد استفاده قرار می‌گیرد، شایسته نام ایران و ایرانی باشد.

دلیل دیگر برای اثبات با کیفیت محصولات این مجموعه ، فرایندیست به نام ESP که از آن برای “فولاد ورق نورد گرم” استفاده می‌شود تا تمام اکسیدهای سطح را از بین ببرد و سطح فولاد راتمیز کند. فولادی که فرایند ESP را پشت سرگذاشته است، مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی حاصل میکند. این روش، جایگزین فرایند ترشح اسیدی است که در آن نوار فولادی در محلول های اسیدهیدروکلریک و گوگرد غوطه ور میشود تا از طریق شیمیایی اکسیدها را از بین ببرد.

فولادی که تحت پردازش ESP قرار گرفته است ظاهری یکنواخت تر و درخشان تر پیدا می‌کند. مطابق با این روش، مصرف انرژی و هزینه ها پایین‌تر می‌آید و کارکرد بهتری حاصل می‌شود و مهمتر از همه، سازگارتر با محیط زیست میباشد و  اساساً، هیچ ماده اسیدی خطرناکی در این روش، به کار گرفته نمی‌شود. در این مجموعه ، توانمندی گالوانیزه کردن ورق­های فولادی تا ضخامت نزدیک 4 میلیمتر ایجاد شده است .  این درحالیست که سایر کارخانه‌های مشابه، نهایت قادر به گالوانیزه کردن ورق های دو میلی­متری هستند و این موفقیت، جز در سایه همدلی و تلاش تمامی کارکنان این مجموعه، ممکن نبوده و نیست. امری که پتانسیل صادراتی و مزیت رقابتی این مجموعه معظم را چند برابر کرده است.

در بخش تولید لوله و پروفیل ، انواع لوله و پروفیل از سایز دو ممیز یک تا شش اینچ، دستاوردِ اولیه گروه کارخانجات سمنان در دهه هفتاد بود اما از ابتدای دهه بعد، بازار ایران نیاز شدیدی به لوله های گالوانیزه داشت، از همین رو کارخانه ، تولید لوله گالوانیزه را نیز در دستور کار قرار داد . هدف گذاری اولیه ، تولید انواع لوله و پروفیل های سایز چهار ممیز یک تا هشت اینچ و همچنین انواع لوله گالوانیزه بود که در کوتاه ترین زمان ممکن و به فضل خدای بزرگ محقق گشت . این مجموعه سرآمد، همچنین در سال ۱۳۸۲، به موفقیتی دیگر یعنی تولید لوله های سایز بزرگ دست پیدا کرد و به این ترتیب ، توان تولید مازاد بر گذشته افزایش پیدا کرد و حالا دیگر لوله هایی از سایز 8 اینچ تا 24 اینچ و همچنین خط تولید لوله های تا سایز چهل اینچ هم در سبد محصولات تلاشگران سمنانی قرار گرفته بود.

ظرفیت اشتغال مستقیم در این گروه تولیدی بالغ بر 700 نفر میباشد که از محل فعالیتهای این کارخانجات هزاران نفر در کشور بصورت غیر مستقیم اشتغال دارند .

رسول دانیال زاده در سالی که به نام “جهش تولید ملی” مزین شده است ، علاوه بر فعالیتهای جاری کارخانجات نورد و لوله سمنان ، چندین طرح توسعه ای برای این مجموعه در نظر گرفته که همگی پیشرفت فیزیکی قابل توجهی داشته و در آینده ای نه چندان دور به چرخه تولید کشور پیوسته و اشتغال جدیدی بر ظرفیتهای قبلی ایجاد خواهد کرد .  یکی از آنها طرح توسعه خط نورد سرد است که در حال احداث است . در این طرح فرآیند شستشوی ورق با فناوری متفاوت در حال پیاده سازی است که نسبت به روش مشابه رایج یعنی روش اسیدشویی از مزیتهای بالاتری برخوردار است . ظرفیت پیش بینی شده برای این طرح تولید سالانه 400 تن انواع ورقهای سرد فولادیست .

طرح دیگر در دست اجرا ، پروژه تولید انواع لوله و مقاطع فولادی سایز بالا بطول 13 متر است که در نوع خود در ایران و حتی خاور میانه منحصر بفرد میباشد . این پروژه نیز نیاز بخش بزرگی از بازار کشور را مرتفع نموده و از واردات نمونه های مشابه خارجی ، کشور را بی نیاز خواهد کرد ضمن اینکه برافزایش پتانسیل های صادراتی و ارزآوری به میهن نیز کمک خواهد نمود . 

کارخانجات نورد و لوله سمنان همچون نگینی برای سمنان ، می‌درخشد. این مجموعه ، خانه امید اهالی آن شده و گواه این ادعا، استمرار همکاری همه آنان از اولین روز استخدام تا روز بازنشستگی­ست. پرداخت دسترنج کارکنان و کارگران خدوم آن اولویت اول است . با لطف خدا از این خانه کسی اخراج نشده و نمی‌شود و همه مدیرانش در کنار همه کارگران زحمتکش آن بعنوان پیکره ای واحد ، در حال تلاشند تا سهم و دین خود به کشور را ایفا نمایند .  

“تحریم”، داستان تکراری سال‌های اخیر میهن ماست و اینکه کشور در وضعیت بحران قرار دارد، حرف تازه ای نیست اما رسول دانیال زاده و اهالی کارخانجات نورد و لوله سمنان  سمنان، با نهراسیدن از این شرایط خاص و با اتکا به نیروهای داخلی و با تامین قطعات یدکی از داخل کشور و همچنین با پاسخ گفتن به نیازهای خطوط تولید از نظر مواد مصرفی، راه برون رفت از این چالش را پیدا کرده­اند تا به این طریق، مصداقی برای شعار زیبای سال یعنی “جهش تولید ملی” باشند و در بازار ایران و جهان، حرفی برای گفتن و دلیلی برای افتخار، داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.